Strečink 6x jinak

Pracujete z domova u počítače? A bolí vás záda? Uleví vám pár šikovných cviků, které nezaberou ani moc času, a zvládnete je v pohodě mezi jednotlivými meetingy.

S bolavými zády se dá zatočit několika způsoby. Základem úspěchu je správné sezení u počítače. Jak na to? Narovnejte se, posuňte pánev dopředu a posaďte se tak, aby opěradlo židle podpíralo zároveň i vaši bederní páteř. Krk držte vzpřímeně a nenaklánějte se příliš blízko k monitoru. Jeho vzdálenost by neměla být větší než 70 cm a menší než 40 cm. Nohy mějte kolmo k zemi, mírně rozkročené na šíři pánve. Nekřižte je, ani je nepokládejte na podstavec židle. Ruce mějte položené na klávesnici v úhlu 90 stupňů. Neměli byste ale pořád jen sedět. Občas se od počítače zvedněte, narovnejte se a projděte se po místnosti. A ještě před tím, než vaše záda a paže začnou volat SOS, dopřejte jim strečink.

První pomoc pro krční páteř

Tento cvik provádějte vsedě. Pravou rukou se jemně chytněte přes hlavu za pravý spánek a s výdechem přitáhněte hlavu do boku. S nádechem vraťte hlavu do původní pozice a opakujte cvik na druhou stranu. Pohyb zopakujte celkem 10x, tj. 5x na každou stranu.

Klasika – kočičí hřbet

Kočičí hřbet určitě znáte ještě z hodin tělocviku na základní škole. Takže jen pro připomenutí, abyste ho dělali správně: Začněte v poloze na všech čtyřech. Dlaně položte tak, aby zápěstí byla kolmo pod rameny, a kolena kolmo pod boky a na šířku pánve. Špičky mějte položené na zemi. S nádechem se vyhrbte v hrudní páteři neboli udělejte kočičí hřbet, s výdechem se naopak prohněte a podívejte vzhůru. Cvik provádějte pomalu a několikrát zopakujte. Jeho prostřednictvím si dokonale uvolníte celou páteř a krční svaly.

Střídavé zvedání paží a nohou

Bolavé bederní páteři uleví nejrychleji cvik s kuriózním názvem „bird dog“. Klekněte si na všechny čtyři a zpevněte střed těla. Páteř neprohýbejte a nekřivte se. Pak natáhněte pravou nohu dozadu a levou ruku dopředu a snažte se udržet rovnováhu. V této pozici byste měli vydržet aspoň 10 sekund. Nohy a ruce takto několikrát prostřídejte.

Kobra nejen z říše plazů

Úlevu přináší také cvik zvaný kobra. Lehněte si na bříško, propněte špičky a dlaně položte těsně vedle těla vedle prsou. Velice pomalu se s výdechem na dlaních vzepřete a prohněte se v zádech s hlavou vzpřímenou. Paže nemusíte úplně propínat. Cvik vykonávejte v rozsahu, který pro vás není bolestivý.

Jak na ztuhlá zápěstí

Při práci s počítačem obvykle tuhnou i prsty a zápěstí. Nejjednodušším cvikem je obyčejné kroužení zápěstími směrem dovnitř a ven. Uleví vám i cvik, při kterém natáhnete ruce před sebe, přitisknete k sobě prsty (ne dlaně) a zatlačíte. Vydržte 5 sekund, pak uvolněte a zopakujte cca 5x.

Všechny popsané cviky přinášejí rychlou úlevu a opravdu nezaberou moc času. Strečink v domácím prostředí si můžete zpříjemnit i aromalampou s vůní vanilky či bavlny, jejíž vonné esence dokážou také efektivně odbourat stres a zklidnit mysl.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílení příspěvku povoleno :-)

Děkujeme. Vaše AVON CENTRUM OSTRAVA